A digitális világ mára teljesen átalakította az életünket, így a kapcsolatok alakulását a legelejétől a legvégéig. Párkapcsolatok ezrei könnyebben elindulnak, és korai véget érnek miatta. Nézzünk néhány példát arra, hogy egy párkapcsolat különböző szakaszaiban hogyan lehet jelen a technológia mint segítő vagy gátló, katalizátor vagy akár kimondottan kapcsolatgyilkos tényező.
Megismerkedés
Ma már teljesen elfogadott és általános az, hogy az emberek online ismerik meg leendő párjukat.
Ez hatalmas segítség hiszen olyan embereket ismerhetünk meg, akikkel egyébként lehet, hogy sosem találkoztunk volna. Online kapcsolódással némileg meg lehet kerülni az önbizalomhiány és a félénkség kérdéseit is, mert úgy tűnhet, hogy ezt a kört a pro oldal nyeri. Ugyanakkor az online profilok gyakran csalnak, a felhasználók zöme irreális elvárásokkal érkezik, és bőség zavara könnyen a választás paradoxonához vezethet.
Aki nem kész túllépni a fejében létrehozott képeken, az esélyt sem fog adni egy olyan embernek, akinek mondjuk előnytelen a fotója, az adatai alapján „nem elég magas” stb. Ha valaki pedig nem kész elköteleződni, egy jónak tűnő lehetőség mellett is azon fog gondolkodni, vajon nem jön-e egy „még jobb”. Ezek a dilemmák pedig már kezdeti fázisában végezhetnek egy amúgy remek kapcsolattal, míg az ember saját narrációja szerint „vár az igazira”.
Randizás
Hála az internetnek, soha nem volt ilyen könnyű tartani a kapcsolatot egymással. Így amikor nem vagyunk együtt, mert dolgozunk, tanulunk stb., akkor is megoszthatjuk egymással érzéseinket, gondolatainkat, élményeinket. Sosem látott lehetőségeink vannak, hogy megtervezzük a következő randit, egyeztessük, hogy mit szeretnénk, például kiválasszuk az ízlésünknek és ételérzékenységünknek megfelelő éttermet, megtervezzük az útvonalat, foglaljunk asztalt, parkolást és így tovább, amivel időt nyerhetünk és optimalizálhatjuk az élményt. Remek, nem?
Ugyanakkor, ha a randi kezdetekor nem tudjuk kikapcsolni, vagy minimum letenni a telefont, ha randi közben email, chat, notifikáció, hírek, munka vagy bármi egyéb befigyel, akkor a technológia tökéletesen közénk és partnerünk közé állhat. Nézz meg egy párt az étteremben, akik egymás szemébe néznek, és egyet, ahol mindketten a telefonjukon pötyögnek miközben „együtt vannak”. Tippelj, melyiknek jobb a párkapcsolata?
Együttélés
A technológia segítheti a kommunikációt és számos dolog intézését, legyen szó házimunkáról, pénzügyekről vagy időbeosztásról, ezer dolgot tudunk ma százszor gyorsabban csinálni, mint húsz évvel ezelőtt, és megannyi közös program lehetőséget is nyújt.
Eközben azonban a túlzott egyéni képernyőidő könnyen érzelmi távolságot teremthet a párok tagjai között. Mi a különbség a között, hogy közös mozizás van este, amire készülünk, együtt választunk filmet egy tálból esszük a popcornt, és lesz egy közös élményünk amiről utána beszélgethetünk vagy e helyett külön-külön töltjük a szabadidőt a sorozatok, videojátékok, social média világában, amit aztán nem osztunk meg egymással? Hiába ülünk egy kanapén, ha közben mindkét fél a saját telefonjába mélyed – közben nem egymással kapcsolódnak – ez nem lesz minőségi idő. így akik ebbe belecsúsznak, valójában kevesebb időt töltenek együtt, és ez gyengítheti az érzelmi kötődést, a kapcsolatot.
Házasság
Az internetnek hála, egyre könnyebben elérhetőek olyan információk, amelyek korábban csak a szakemberek birtokában voltak. Cikkek, könyvek, influenszerek által egyre könnyebb a kommunikáció vagy a szeretetnyelvek fontosságáról hallani, tanulni. Egyre könnyebb elsajátítani azokat az alapokat, amik egy jó-tartós-boldog házassághoz kellenek, illetve szintén sokkal könnyebb ma már segítséget találni. Egyre csökken a témát övező tabu, és egyre könnyebb egy-két kattintásra akár magamfajta digi-pszichológus szakembert találni a párkapcsolati problémák orvoslására.
Ugyanakkor az online illúziók itt is bezavarhatnak. Látva az Instán, hogy másoknak milyen „tökéletes” a házassága, könnyű elégedetlenné válni egy átlagos házasságban.
Unatkozó házasságban élő – arra kellő figyelmet nem fordító – embereket könnyen csábíthat „a tökéletes társ” illúziója.
Gyakori a társkeresőkre (álnéven) visszaregisztrálás, az online érzelmi-viszony, pszeudo félrelépés vagy az instant kielégülést kínáló pornó oldalak függőségbe hajló használata. Mindez könnyen ronthatja a párkapcsolatban a kommunikációt, a bizalmat, az intimitást, miközben látszólag „megoldást” kínálnak a kapcsolatban megélt hiányra, elégedetlenségre, csalódottságra, frusztrációra. Ezzel máris teremtettünk egy klasszikus ördögi kört, amolyan kapcsolatgyilkos örvényt.
Család
Egy család életét ezer szinten segítheti a technológia. A családi kommunikációs alkalmazások, közös naptárak, megkönnyítik a napközbeni kommunikációt, a közös dolgok szervezését, és a közös digitális élmények például közös filmezés, vagy videójáték bizonyítottan erősítheti egy családban az összetartozás érzését.
Ugyanakkor a túlzott képernyőidő a szülők számára „technológiai interferenciát” eredményezhet, amikor a digitális eszközök megzavarják a családi interakciókat, például tönkretesznek egy családi vacsorát, amikor egymásra is figyelhetnénk a telefonunk helyett. A telefon könnyen bekerül nemcsak a szülők, de a szülő és gyerek közé, és a gyerek kezébe kerülve még ezer módon negatívan hathat a figyelmére, fejlődésére, életmódjára, további problémákat és konfliktusokat állandósítva. Digitális nevelés című könyvemben több száz oldalon keresztül írok erről az utóbbi körről.
Ne aludjunk el a volánnál
Összességében útravalóul az alábbiakat tudom ajánlani mindenkinek:
- Legyünk őszinték önmagunkkal digitális szokásainkkal kapcsolatban is. Mérjük fel mi az, ami valóban szükséges és hasznos, és mi nem. Amikor nincs rá szükség, tegyük le, kapcsoljuk ki az eszközeinket.
- Párkapcsolatban alakítsunk ki közösen szabályokat a kapcsolatunk védelmében. Ugyanakkor használjuk bátran a technológiát kapcsolatunk és önmagunk fejlesztésére és arra, hogy közös élményeket szerezzünk. Ha így teszünk, akkor nem szabotálója, hanem hihetetlenül hasznos segítője lesz kapcsolatunknak a digitális eszköz.
Ha valakinek ebben segítségre van szüksége használja bátran az internetet, vagy forduljon hozzám.
A cikket Tóth Dániel pszichológus, digitális nevelés szakértő írta.
A Digitális nevelés című kétkötetes könyvet a Könyvimádók webshopjában lehet megvásárolni.
Ha kérdésed van, vagy megosztanád saját tapasztalataidat velünk, írj a hello@konyvmentorok.hu
címre.